Analityka w e-commerce – czy podejmujesz decyzje biznesowe na podstawie danych?

O analityce słyszał każdy właściciel e-commerce, jednak nie każdy rozumie jej wartość. Dlaczego analityka jest tak ważna i jakie korzyści przynosi sklepom internetowym? Przekonaj się!

Dlaczego warto inwestować w analitykę?

Każdy posiadacz własnego e-commerce’u docenia taki dar jak intuicja biznesowa. Jest to umiejętność, która ułatwia podejmowanie konkretnych decyzji i określenie kierunku rozwoju firmy. Jednak nawet najbardziej rozwinięta intuicja nie może stać się bazą Twojego biznesu. Tutaj liczą się konkretne dane, które będziesz w stanie poddać skrupulatnej analizie. Opieranie się jedynie na własnych życzeniach i przypuszczeniach nie daje pełnego obrazu sytuacji i może prowadzić do elementarnych błędów.

Co zatem daje nam analityka?

  1. Poznanie swojej grupy docelowej.

Określenie i poznanie potrzeb swoich odbiorców to zdecydowana podstawa funkcjonowania każdego biznesu. Zbieranie danych umożliwia określenie, kto najchętniej sięga po nasze produkty i jakie ma wymagania. Dalej możemy zdecydować się na segmentację grupy docelowej i dostosowywanie naszych działań do ich stylu życia i preferencji.

Nigdy nie pomijaj etapu identyfikacji swoich person zakupowych, nawet jeśli wydaje Ci się, że oczywiste jest, dla kogo powstają Twoje produkty. 

  1. Weryfikacja działań.

Chcesz wiedzieć, czy ten format reklam sprawdza się w sprzedaży? Jak skuteczna jest dana kampania marketingowa? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz, zagłębiając się w analitykę. Pokaże Ci ona, co przypadło do gustu Twoim odbiorcom i które akcje były biznesowo opłacalne. To pierwszy krok ku skutecznej optymalizacji.

  1. Elastyczność i dostosowywanie się do rynku.

Obserwowanie zachowań Twoich person pozwoli Ci na szybkie wykrywanie nowych trendów, kształtujących się na rynku. Nieustanna zmienność świata e-commerce wymaga od Ciebie elastyczności i szybkiej reakcji na zmieniające się preferencje odbiorców. 

  1. Podejmowanie uzasadnionych decyzji.

Baza konkretnych danych, poddanych skrupulatnej analizie, sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych. Otrzymujesz jasny sygnał, w co warto inwestować, jakie kanały wybierać i jak skutecznie rozdzielać budżet. 

Podsumowując, skuteczna analityka przyczynia się do zwiększenia zasięgów, budowania stałej relacji z odbiorcami i lepszej orientacji na rynku. W rezultacie możesz liczyć na rozwój biznesu i zwiększenie zysków.

Jak skutecznie zbierać dane?

Jeśli chcesz cieszyć się korzyściami, wypływającymi ze skutecznej analityki, to musisz najpierw wybrać odpowiednie narzędzia. W tym obszarze niezawodny jest Google Analytics, który dostarcza nam takich informacji jak: dane demograficzne i zachowanie odwiedzających stronę, źródła ruchu, czas trwania sesji, rodzaj urządzenia, czy wysokość konwersji. Implementując GA, zyskujesz szczegółowe dane i rekordy, niezbędne do podejmowania skutecznych działań.

Przy tym punkcie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, czyli poprawność konfiguracji GA. Mamy tutaj na myśli konfigurację filtrów, które pozwalają na dopasowanie analiz i raportów do potrzeb firmy. W celu ich ustawienia (i zarazem zwiększenia efektywności oprogramowania) musisz określić swoją konwersję, wskazać, jakie czynniki chcesz mierzyć, a jakie pominąć. W ten sposób unikniesz przekłamań i niejasnych statystyk.

Do zbierania i analizy danych możesz skorzystać również z takich narzędzi jak Semstorm, Senuto, czy Hotjar. 

Jak wykorzystywać dane w sklepie internetowym?

Analizy danych przydadzą Ci się praktycznie na każdym etapie funkcjonowania sklepu. Pomogą w projektowaniu witryny według zasad UX, budowaniu ścieżki zakupowej użytkowników, optymalizacji rozwiązań oraz planowaniu konkretnych kampanii marketingowych i całych strategii. 

Wnioski

Można śmiało stwierdzić, że analityka (i przede wszystkim, wyciąganie z niej wniosków!) jest podstawą sukcesu każdego sklepu internetowego. Jeśli chcesz uniknąć mniej lub bardziej poważnych błędów analitycznych, warto pomyśleć o profesjonalnym audycie i stałej pomocy specjalistów.